In het rekenmodel van zijn Conclusie probeert Aben aannemelijk te maken dat Louwes tijdig in Deventer kon zijn om van daaruit het slachtoffer te bellen en vervolgens te doden. Daartoe goochelt hij met tijden maar ook schuwt hij manipulatie niet. Hieronder een voorbeeld voor fijnproevers.
Aben vervangt meeste door meer
In punt 111 schrijft Aben de volgende tekst (nadruk van redactie).
Louwes schrijft in zijn ‘dagboek’: ‘Ik had de indruk dat de meeste bezoekers zich reeds in de zaal bevonden. …’
In dit citaat spreekt Louwes van de meeste bezoekers in de zaal. Dit kan betekenen dat de geplande aanvangstijd van 19:00 uur al was bereikt en misschien wel overschreden, maar Aben vervolgt:
Hieruit leid ik af dat de cursus in de herinnering van de verzoeker nog niet was aangevangen en dat zich – op het moment dat hij rechtsomkeert maakte – meer deelnemers in de zaal bevonden dan daarbuiten, met dien verstande dat daarbuiten nog wel een substantieel aantal deelnemers stond. Zo’n omschrijving roept eerder associaties op met een toestand van vijf minuten vóór aanvang (dus om 18.55 uur) dan met dat van het aanvangsmoment van de cursus (om 19.00 uur).
Dat de cursus om 19.00 uur of later nog niet was aangevangen, is heel goed mogelijk. Iedere deelnemer weet dat de feitelijke begintijd vaak later ligt dan gepland: gehaaste deelnemers komen later binnen en de spreker houdt daar doorgaans rekening mee.
Aben legt Louwes iets anders in de mond
Aben presenteert het echter zo dat Louwes impliciet zou hebben gezegd dat er meer deelnemers in de zaal waren dan erbuiten. Daarmee suggereert de AG dat een substantieel deel van de bezoekers nog niet in de zaal aanwezig was en dat het dus mogelijk nog geen 19.00 uur was – precies de conclusie die hij wil ondersteunen. Louwes heeft echter iets anders verklaard: volgens hem zaten de meeste bezoekers al in de zaal. Dat wijst er juist op dat het wél 19.00 uur of zelfs later kan zijn geweest.
Is manipulatie taak van advocaat-generaal?
Deze nuancering is van belang. De lezing van Aben verschuift de betekenis van Louwes’ verklaring en ondersteunt daarmee een tijdstip dat beter in zijn model past. Is het de taak van een advocaal-generaal iemand iets anders in de mond te leggen? Zoiets noemen we toch manipulatie?
Het is dus heel aannemelijk dat Louwes de presentielijst om 19.00 uur of zelfs later heeft getekend, en niet al om 18.50 uur, zoals Aben suggereert.